Instagram: 5 trików na wyjątkowe zdjęcia

share

Mimo popularności TikToka Instagram ma się dobrze, w dodatku nic nie zapowiada, aby miała się zmienić jego formuła – zdjęcia wciąż stanowią siłę napędową tego medium. Podobnie ma się kwestia z demonizowanym algorytmem Instagrama: pozostaje bez zmian, promuje profile, które na długo przyciągają uwagę użytkownika. Nic nie zatrzymuje przy danym profilu skuteczniej niż atrakcyjne zdjęcie: wyraziste, ciekawe, inne, dopracowane… Jak osiągnąć efekt i zrobić wyróżniające się na tle innych?  Przeczytaj, jak rozruszać swój profil w serwisie bazującym na zdjęciach!

1. Intrygująca kompozycja 

Zdjęcia zamieszczane w postach na Instagramie są kwadratowe. Należy o tym pamiętać już na etapie tworzenia kompozycji. Warto przemyśleć każdy jej element, aby zdjęcie było intrygujące i przykuwało wzrok.

Złoty podział a Instagram

Nawet w przypadku tego typu zdjęć (przypomnę, mowa o kwadratowych!) stara zasada trójpodziału w fotografii ma się dobrze. Zasada ta jak najbardziej się sprawdza, ale można również wykonać dobre zdjęcia instagramowe… przez złamanie tej zasady. 

Możemy zrobić zdjęcie tak, by cała uwaga była skupiona na środku lub też na zupełnym brzegu kadru. Nie mamy za bardzo możliwości zabawy głębią ostrości, warto więc zadbać o urozmaicenie kadru w inny sposób, np. wykorzystując cienie, powtórzenia, linie, układając symetrycznie obiekty, czyli wszystko to, co pozwoli fotografii w pozytywny sposób się wyróżnić. 

2. Kadrowanie

Zdjęcia na Instagrama nieco inaczej kadruje się niż tradycyjne, a to dlatego, że mają one formę kwadratu, a nie prostokąta. Robiąc, więc taką fotografię warto zostawić wokół środka pustą ramę, a w centralnym miejscu kadru umieścić to, co chcemy przedstawić.

Robiąc zdjęcia na Instagrama, rzeczy układamy dużo bliżej siebie niż na tradycyjnych zdjęciach – tak, aby obiektyw mógł je wszystkie objąć. Tworząc kompozycje, miejmy więc na uwadze, że na tego typu zdjęciach mamy trochę mniej miejsca niż na tradycyjnych.

3. Dodatkowy obiektyw do smartfona

Przy użyciu smartfona możemy zrobić coraz lepsze zdjęcia. Mimo to czasem przydałaby się możliwość zmiany obiektywu. Tej możliwości póki, co nie mamy, ale możemy zaopatrzyć się w dodatkowy obiektyw do smartfona, który w znaczący sposób poprawia jakość zdjęć. 

Na rynku jest wiele różnych propozycji dodatkowych obiektywów do smartfonów. I tak: mamy do dyspozycji pojedyncze obiektywy oraz całe urządzenia, które skupiają w sobie trzy różne rodzaje obiektywów. Ich działania także bywają różne. Tańsze wersje tych produktów składają się z zestawu trzech różnych obiektywów – wymagają one oddzielnego wkręcania i wykręcania konkretnego obiektywu, oczywiście w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Droższe zwykle zawierają 3 opcje w 1 produkcie.

3 w 1

Niektóre obiektywy do telefonu dają wyższy komfort użytkowania dzięki zamknięciu wszystkich trybów fotografii w jednym uniwersalnym obiektywie. A więc jedno urządzenie daje możliwość korzystania z trzech efektów: rybiego oka, makro i szerokiego kąta.

Dodatkowy obiektyw do smartfona daje nam możliwość wykonywania ciekawszych, bardziej wyszukanych i przede wszystkim lepszej jakości zdjęć, dzięki czemu łatwiej nam będzie pozyskać odbiorców na Instagramie.

4. Spójność stylistyczna

Zakładając konto na Instagramie, warto obrać konkretny kierunek – tematykę, która będzie myślą przewodnią naszego profilu. Dzięki temu z naszymi zdjęciami trafimy do konkretnego odbiorcy.

Możemy stworzyć piękne konto modowe, wnętrzarskie czy kulinarne, które dzięki temu, że fotografie utrzymane zostaną w tym samym klimacie i kolorystyce, będzie spójne stylistycznie. Profil, na którym wszystko idealnie harmonizuje, zachwyca estetyką, a wykorzystywanie do kadrowania podobnych elementów sprawia, że będzie nam łatwiej prezentować dane postaci czy obiekty w atrakcyjny sposób.

Morze zdjęć a jakość

Zrobienie idealnego zdjęcia przy pierwszym ujęciu jest praktycznie niemożliwe, nawet jeśli jesteś profesjonalnym fotografem. Tylko robiąc wiele zdjęć w tym samym czasie i w różnych wersjach można ocenić, które ujęcie jest najlepsze.

Nie publikuj też na Instagramie jak największej wersji tego samego ujęcia, lepiej wybrać tylko te najciekawsze i najlepsze zdjęcia. Zawsze stawiaj na jakość – lepiej rzadziej publikować, ale fotografie wysokiej jakości, niż często – wątpliwej jakości. Do usłyszenia! 🙂 

Pomysłodawca, właściciel i założyciel Insta Max. Senior Social Media Manager i Social Media Executive z 6 letnim doświadczeniem.

Kategorie

Najnowsze

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera, a powiadomimy Cię o nowych wpisach.