3 instagramowe sztuczki, które sprawią, że Twoje zdjęcie się wyróżni

share

Instagram to obecnie najpopularniejsza sieć społecznościowa, na której influencerzy chętnie dzielą się swoimi zdjęciami. Takie zdjęcia, robione stricte na Instagrama, nieco różnią się od tradycyjnych fotografii, zwłaszcza, że najczęściej robione są telefonami komórkowymi. Mają też inny format, a ich głównym zadaniem jest przykuć uwagę i zainteresować odbiorcy. Jak zatem zrobić wyróżniające się zdjęcie na Instagrama i zdobyć wiele lajków?

1. Światło to podstawa

Bez względu na to, jakiego sprzętu używasz, światło jest podstawą udanego zdjęcia. Nie bez powodu mówi się, że fotografia to sztuka operowania światłem. Najlepiej, jeśli jest to tylko możliwe, wykorzystujmy naturalne światło dzienne, zwłaszcza że aparaty w telefonie nie mają zbyt wielu opcji, jeśli chodzi o fotografowanie w ciemnych pomieszczeniach. Gdy robimy zdjęcie obiektu, postaci lub przedmiotu wewnątrz pomieszczenia, to ustawmy dany obiekt jak najbliżej okna. W przypadku selfie stańmy po prostu przodem do okna – źródła światła. 

Godzina na miarę złota 

W przypadku fotografowania na zewnątrz należy przestrzegać tych samych zasad, co w tradycyjnej fotografii. Ostre światło dzienne nie służy zdjęciom – robią się wtedy płaskie i nieciekawe, dlatego najlepiej zdecydować się na sesję tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca. Można wówczas uzyskać naprawdę interesujące efekty. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o złotej godzinie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasztag #goldenhour. Tak, to zasługa światła!

Nie taka pogoda straszna

Jeśli jednak musimy wykonać parę zdjęć w samo południe, w ostrym świetle, to przenieśmy się do cienia bądź na jego skraj. I dla kontrastu: złe warunki pogodowe nie są takie złe… Nie rezygnujmy też z deszczowych czy pochmurnych dni, często właśnie wtedy można zrobić wyjątkowe ujęcie.

Oczywiście doskonałe efekty na zdjęciach można stworzyć także przy użyciu sztucznego światła, stosując np. neony, kontrast światła i cienia czy księżyc. Pomocne w sytuacji braku światła dziennego bywają wszelkiego rodzaju lampy, lampki, ringi, rozświetlacze, blendy itd. Im jaśniej, tym lepsze zdjęcie! Jeśli masz w pobliżu kogoś, kto może być obecny przy sesji, koniecznie poproś o pomoc! Dodatkowe ręce do pracy świetnie się sprawdzą jako pomoc przy ustawianiu lamp czy przytrzymaniu doświetlenia lub blendy. 

2. Obiekt i tło – integralna część fotografii

Jak przykuć uwagę

Instagram służy przede wszystkim do szybkiego przeglądania dużej liczby zdjęć. Jeśli chcemy, żeby nasza fotografia przykuła uwagę, nie skupiajmy się na detalach, których i tak nikt nie zauważy, ale na tym, by była ona wyrazista. Najlepiej zainteresować odbiorcę ciekawą i rzucająca się w oczy kompozycją kolorystyczną. Pod względem estetycznym bardzo dobrze współgrają wyraziste osoby czy przedmioty „w pełnych kolorach” na subtelnym tle.

Dalszy biały plan

Tło zawsze powinno stanowić integralną część fotografii i pozwolić wyróżnić się fotografowanemu obiektowi. Z badań wynika, że najbardziej przykuwają uwagę te zdjęcia, na których tło jest jasne, a najlepiej białe. Biel daje kontrast i powoduje, że inne kolory są mocno wyeksponowane, a do tego wpada w oko (jak etykieta popularnego napoju z kofeiną :)).

Trzeci plan z odrobiną koloru

Oczywiście możliwości na ciekawe tło jest znacznie więcej. Ciekawym tłem mogą być stare deski, kolorowe meble czy różne tekstury. Deski w kolorze pastelowym to insta-friendly detal w tle! Ważne jest, aby tło wypełniało nam cały obraz i pomogło zbudować kompozycję.

Instagram a trójpodział fotografii

Trójpodział, złoty podział to wytyczna kompozycji zdjęcia. Według niej fotografowany obiekt, przedmiot powinien znajdować się w sprecyzowanej części zdjęcia: z prawej lub lewej strony. Ten główny temat zdjęcia to jedna część, a pozostałe dwie (odpowiednio środek i lewa lub środek i prawa) powinny zostać „puste” (otwarte). 

Jak sobie ułatwić odnalezienie złotego środa? Można albo wyobrazić sobie siatkę, albo skorzystać z opcji, którą oferuje coraz więcej smartfonów – włączyć siatkę, która podzieli ekran na 9 części: 3 rzędy i 3 kolumny. Narożniki środkowego kwadratu to punkty przecięcia na siatce, w których próbujemy ustawić centralny punkt zdjęcia.

Pomysłodawca, właściciel i założyciel Insta Max. Senior Social Media Manager i Social Media Executive z 6 letnim doświadczeniem.

Kategorie

Najnowsze

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera, a powiadomimy Cię o nowych wpisach.